Wypożyczalnie sprzętu budowlanego – co oferują?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Wypożyczalnia narzędzi to świetna alternatywa dla zakupu nierzadko bardzo drogiego sprzętu, który będzie użytkowany w niewielkim stopniu. Z jej usług chętnie korzystają nie tylko firmy budowlane, które nie mają już miejsca w parku maszynowym, ale również mniejsi wykonawcy, rzemieślnicy, a nawet osoby prywatne, które chcą po prostu wykonać remont w domu lub ogrodzie.

Wypożyczalnie sprzętu budowlanego – co oferują?

Wypożyczalnia narzędzi – czym się zajmuje?

Wypożyczalnia narzędzi wynajmuje różne urządzenia potrzebne do wykonania prac budowlanych i remontowych, co często jest bardzo opłacalne. Dodatkowo wypożyczalnie zajmują się wszystkim tym, co firmom budowlanym i prywatnym rzemieślnikom nastręcza największych trudności:

  • przechowują maszyny i narzędzia w bezpiecznych warunkach,

  • czyszczą, serwisują i naprawiają sprzęt,

  • zapewniają transport do i z placu budowy,

  • ubezpieczają na wypadek kradzieży i uszkodzenia.

Ponadto dobra wypożyczalnia stara się dostarczać wysokiej jakości maszyny i narzędzia dla różnych grup wykonawców. Dba także o to, aby w ofercie były wszystkie sprzęty potrzebne do wykonania określonej pracy, np. niektóre wypożyczalnie oprócz maszyn oferują również kontenery dla pracowników czy ogrodzenia na plac budowy. Z myślą o amatorach niejednokrotnie zapewniają też doradztwo w sprawie wyboru właściwego narzędzia, uczą jak go użyć, a nawet umożliwiają wynajęcie wykwalifikowanego operatora.

Przeczytaj także: Czy wynajem sprzętu budowlanego się opłaca?

Co znajduje się w ofercie wypożyczalni narzędzi?

Wypożyczalnie sprzętu budowlanego kojarzą się zazwyczaj z dużymi maszynami, takimi jak minikoparki, walce, dźwigi, betoniarki, piaskarki, rusztowania itd. Coraz częściej można spotkać wypożyczalnie narzędzi oferujące urządzenia:

  • podstawowe, jak i bardzo specjalistyczne,

  • przydatne podczas prac remontowych, naprawczych i budowlanych, 

  • dla profesjonalnych firm na co dzień działających w branży budowlanej, a także dla amatorów oraz miłośników garażowego majsterkowania.

Poza tym na rynku można spotkać również wypożyczalnie, które mają węższy asortyment i kierują swoją ofertę do jednej grupy wykonawców.

Sprawdź: Ile kosztują usługi minikoparką – cennik, zakres prac.

Wypożyczalnia elektronarzędzi

Wypożyczalnia elektronarzędzi oferuje narzędzia przydatne podczas remontu domu, np. Przy przebudowie pokoi, malowaniu czy podłączaniu urządzeń sanitarnych, m.in.:

  • bruzdownice,

  • frezarki,

  • gilotyny,

  • mieszadła do betonu,

  • młoty i młotowiertarki,

  • narzędzia pomiarowe,

  • urządzenia do ręcznej obróbki drewna,

  • zgrzewarki do rur i gwintownice,

  • a nawet klucze.

Wynajem elektronarzędzi nie jest drogi. W przypadku większych modeli (np. frezarki do betonu) jest to koszt do kilkuset zł za dobę, a w przypadku mniejszych (np. gilotyny do paneli) – jedynie kilkunastu zł.

Wypożyczalnia narzędzi budowlanych i sprzętu budowlanego

Wypożyczalnie narzędzi budowlanych mają w swojej ofercie nie tylko maszyny o profesjonalnym przeznaczeniu, np. koparki, podnośniki, wozidła, ale wszystko, co niezbędne do budowy: od drabin, przez specjalistyczne odkurzacze, po agregaty prądotwórcze i sprzęt zbrojarski.

Wynajem narzędzi budowlanych, takich jak betoniarki czy gilotyny do kostki, jest świetnym rozwiązaniem dla amatorów chcących wybudować altanę albo położyć kostkę wokół domu. Koszt wynajęcia jest nieporównywalnie mniejszy od kosztu zakupu urządzenia, które zostanie użyte jednorazowo.

Wypożyczalnia narzędzi ogrodniczych

Wypożyczalnia narzędzi ogrodowych oferuje sprzęt osobom chcącym raz na jakiś czas zadbać o przestrzeń zieloną wokół domu, np. wymienić trawnik albo pozbyć się zalesień na podwórku u babci. W ofercie takich wypożyczalni można znaleźć:

  • wycinarki i frezarki do zalesień,

  • rębaki i rozdrabniacze,

  • glebogryzarki,

  • a nawet kosiarki, piły i opryskiwacze.

Jak wypożyczyć narzędzia – zasady i dokumenty

Wypożyczalnia narzędzi zazwyczaj ma stronę, na której podaje, np. w formie regulaminu, zasady wynajmu. Mogą się one różnić w zależności od firmy, ale z reguły obejmują 4 kroki:

  • rezerwacja urządzenia w wybranym terminie,

  • podpisanie umowy wynajmu,

  • ewentualna wpłata kaucji lub wykupienie dodatkowego ubezpieczenia,

  • zwrot narzędzia w nienaruszonym stanie.

 

Ważne:

Przed podpisaniem umowy poświęć czas, aby dokładnie zapoznać się ze znajdującymi się w niej zapisami. Dokładnie sprawdź również stan techniczny i wizualny wypożyczanego sprzętu oraz kompletność wyposażenia. Wypożyczalnia narzędzi musi odnotować w umowie wszystkie Twoje zastrzeżenia i uwagi.

 

W regulaminie wypożyczalni można znaleźć także informacje na temat dokumentów wymaganych do zawarcia umowy najmu. W przypadku osób prywatnych z reguły wystarczy dowód osobisty i/lub inny dokument ze zdjęciem. Od firm i spółek wymaga się natomiast dokumentów potwierdzających dane przedsiębiorstwa.

 

Warto wiedzieć:

Niektóre firmy żądają również przedstawienia zaświadczenie ZUS o opłacaniu składek (z ostatnich miesięcy) i innych dokumentów. Z tego powodu ważne jest, aby jak najlepiej zapoznać się z informacjami podanymi na stronie wypożyczalni.

Podstawowe koszty wypożyczenia narzędzi

Wynajem narzędzi nie należy do najtańszych. Oprócz dobowej stawki za wypożyczenie urządzenia, wypożyczalnia narzędzi może wymagać wykupienia ubezpieczenia. Ponadto czasami do podstawowych kosztów wypożyczenia należy doliczyć transport, ponieważ niektóre firmy nie oferują takich usług.

Jak widzisz, po podliczeniu może się okazać, że bez dodatkowych usług oferowanych przez wypożyczalnie, koszt wynajmu jest duży. Należy jednak pamiętać, że koszt zakupu danej maszyny, jej serwisowanie oraz przechowywanie znacznie go przewyższa. Poza tym skorzystanie z usług profesjonalnej wypożyczalni (taką znajdziesz np. na Majsteria, w kategorii: Wynajem maszyn budowlanych) jest prostsze i zajmuje mniej czasu niż przeglądanie setek ofert. Szczególnie jeżeli zapoznasz się z artykułem Kompleksowy przewodnik po wynajmie sprzętu budowlanego: rodzaje, koszty i porady.

Zobacz też inne artykuły

Kompleksowy przewodnik po wynajmie sprzętu budowlanego: rodzaje, koszty i porady
Wynajem maszyn budowlanych
Planujesz remont domu lub większą przebudowę w ogrodzie, ale brakuje Ci niezbędnego sprzętu? Wynajem maszyn budowlanych to idealne rozwiązanie dla majsterkowiczów i osób, które większość prac chcą wykonać samodzielnie. Dowiedz się, jakie urządzenia czy narzędzia mo...
Ile kosztują usługi minikoparką – cennik, zakres prac
Wynajem maszyn budowlanych
Wynajem specjalistycznego sprzętu budowlanego może się przydać na przykład wtedy, gdy zamierzasz wykonać wykopy pod przyłącze prądowe czy wodno-kanalizacyjne. Jeśli interesują Cię usługi minikoparką, cena za godzinę czy za całą dobę zależy między innymi od rodzaju planowanych rob...